DAİRESEL YANGIN MERDİVENLERİ

heading

DAİRESEL YANGIN MERDİVENLERİ

Yangın merdivenlerinde iki tip merdiven mevcuttur biri Z tipi yangın merdiveni diğeri de dairesel yangın merdivenidir. Bu tür yangın merdivenlerine başka isimleri piyasada kullanılmaktadır.

Dairesel yangın merdivenleri diğer yangın merdivenine göre daha az kullanışlıdır. Daha güzel ve fazla alan kaplamaması için binalara monte edilen bu merdiven aslında kaçış merdiveni olarak çok da kullanışlı değildir. Dairesel yangın merdiveni daireler çizerek inanları güvenli bölgeye götürdüğü için insanlarda baş dönmesine ve denge kaybına sebep olabiliyor. Yaşlılarımız bu merdiveni dik ve dar olması sebebiyle merdivene çıkmak istemeyebilir çıksa bile tansiyon hastası ise bu onun için hiç de sağlıklı olmayacaktır.

Yangın merdiveni insanların kaçışını sağladığı gibi sağlık ekiplerinin de içerideki yaralılara ulaşmasına imkân sağlayan kapı olmaktadır. Dairesel merdivenden sedye ile hasta nakil etmek imkânsızdır.

Dairesel yangın merdivenlerinin basamak genişliği oldukça dardır. Bir basamağa iki kişi aynı anda çıkarak hızlı adımlarla aşağıya inmeleri olası bir kaza yaşanmadan olması çok zordur. En öndeki insanların daha hızlı olmasını isteyen bazıları arkadan ittirebilir bu da kişinin düşmesine sebebiyet verir.

Dairesel yangın merdivenlerine her katta tek çıkış yapılabiliyor. Oysaki durum Z tipi yangın merdivenlerinde daha avantajlı. Z tipi yangın merdivenlerinin dairesel bir yapısı olmadığı için baş dönmesi yapmıyor bilakis keskin dönüşleri olduğu için insanlar daha rahat aşağıya inebiliyorlar. Estetik açıdan Z tipi yangın merdivenleri kötü görünse de aslında bizim can güvenliğimiz için en iyi olanı odur.

Yeni binalarda yapılacak olan dairesel yangın merdivenleri için yönetmelik tarafından sınırlama getirilmiştir. Örnek verecek olursak; bir katta ki kullanıcı sayısı 25’i geçiyorsa dairesel yangın merdiveni yasaklanmıştır.

Okul, hastane, hapishane gibi kalabalık ve yataklı hasta taşıma durumu olan binalarda dairesel merdiven kullanımı da yasaktır. Fakat buna rağmen bazen bu tarz şeylere denk gelebiliyoruz.

Bazı müteahhitler binanın proje aşamasında yangın merdivenlerini de düşünmekte böylece bina ve yangın merdiveni birbirine uyumlu bir çift olabilmektedir. Göze daha güzel görünen böyle binalar insanlar tarafından daha çok beğenilmektedir.