DÖNER TİPTEKİ ÇELİK YANGIN MERDİVENLERİ NASIL MONTE EDİLİRLER?

heading

DÖNER TİPTEKİ ÇELİK YANGIN MERDİVENLERİ NASIL MONTE EDİLİRLER?


ANA TAŞIYICININ ZEMİNE MONTE EDİLMESİ : Montajı gerçekleşecek binanın yüksekliği ve genel özelliklerine uygun şekilde seçilen ana taşıyıcılı boru, ankrajlı beton üstüne 1000X1000 mm ölçülerine sahip 10 mm kalınlığındaki ve 80 kg ağırlığında olan bir plakaya, 4 adet parça plakadan meydana gelen saçlarla birleştirilerek çelik dübeller yardımı ile monte edilir. 

ANA TAŞIYICI ÜST BİTİM NOKTASI: Ana taşıyıcı borunun üst bitim noktası, boru içerisine yağmur sularının girmemesi dikkate alınarak uygun bir saç kapakla kapatılır ve kaynak çapakları temizlenir. 

BASAMAKLAR: Yangın merdivenini oluşturacak olan basamaklar 27.000 kg/m ve 3/4 mm kalınlıklarından daha az olmayan baklavalı saçtan yapılırlar. Yangın merdiveni basamaklarının üç kenarı minimum 1 cm aşağı doğru bükümlü olmalıdır.

BASAMAK ÖLÇÜLERİ: Standart basamaklar 800 - 1100 mm uzunluğunda ve 390 - 450 mm genişliğindedir. Ana taşıyıcıya kaynakla birleşen dip noktası ise 80 - 100 mm'dir. Ayrıca bu bölüm yarım ay şeklindeki özel olarak kesilir ve ana taşıyıcı boruyla tam temas sağlanır. 

RIHT : Yangın merdiveni basamaklarının birbirine olan yüksekliklerine Rıht denilmektedir. Rıhtlar yükseklikleri, sahanlıklar ile aralarındaki mesafe göz önüne alınarak 170 - 210 mm arasında olmalıdırlar. 

BASAMAK SAYILARI : Yangın merdivenlerinin basamak sayıları kat başına asgari 14, azami 18 olmalıdır.  

ÇIKIŞ SAHANLIKLARI: Yangın merdivenlerinin basamaklarına ulaşabilmek için çıkış kapısının dış tarafına üçgen ve kare şeklinde sahanlıklar yapılır. Mukavemeti arttırabilmek adına 60X80X2, 6310 kg/m kutu profilden kaskas yapılarak sahanlıkların esnemesine mani olunur. 

ÇEVRE KORKULUKLARI: Olası yangın durumlarında tahliye edilen kişilerin emniyetleri için yangın merdiveni çevresindeki basamaklara en az tane kaynatılacak vaziyette ve 20X20X2 / 25X25X2 / 30X30X2 ölçülerine sahip korkuluk profili koyulur. 

YANGIN MERDİVENİNİN KORUNMASI: Yangın merdiveninin hava muhalefetlerinden korunabilmesini sağlamak için antipas uygulaması yapılıp yağlı boya ile boyanır. 

İŞ GÜVENLİĞİ: Yangın merdiveni montajında çalışacak olan personel EN397 standartlarına göre baret, EN345 standartına göre koruyucu ayakkabı, EN166'ya göre çapak gözlüğü, koruyu kemek ve kaynak maskesi kullanmak meburiyetindedir. Ayrıca çalışma yapılacak alan şeritli bant ile çevrilerek diğer insanlar uyarılırlar.