GELECEKTEKİ YANGIN MERDİVENLERİ

heading

GELECEKTEKİ YANGIN MERDİVENLERİ

İnsanlar üretim ve tüketim yapabilmek için fabrika ve iş yerleri açmaktadırlar. Bu fabrikalar her zaman aynı ürünü müşterilerine satmaları imkânsızdır. Yeni ürünlerin geliştirile bilmesi ve yeni teknolojilerin keşif edilebilmesi için ARGE ve tasarım alanları kurulmuştur. Günümüzde ARGE diye tabir edilen kelime araştırma ve geliştirme kelimelerinin ilk harfleridir. Araştırma geliştirmeyle beraber inavasyon ve yenilikçilik kelimeleri üretim bandındaki fabrikaların en çok kullandıkları sözcükler arasında girmiştir. Yangın merdivenleri ve yangın güvenlik sistemlerinde gün geçtikçe yeni sistemler kurulmakta ve bu sistemler sayesinde yangınlara anında müdahale edilmektedir.

Eskiden toplumun çok olduğu okul, hasta hane gibi yerlerde kum ve su kovalarının olduğu yangın müdahale alanları bulunmaktaydı. Bu alanlarda belki de bir tane yangın tüpü bulunurdu. Zamanla bu yangın müdahale yerleri kaldırılıp bina içerisindeki her kata yangın tüpleri konuldu. Yangın tüpleri sayesinde yeni bir devir ve yeni bir sektör başlamış oldu. Yangın tüplerinden sonra yine toplumların yaşadıkları binalara akıllı yangın söndürme sistemleri kurulmaya başlandı. Bu sistem binanın her yerine tavandan borular vasıtasıyla 60 dereceye kadar dayana bilen fıskiyeler kurulmaktadır. Fıskiyeler 60 derecenin üzerinde ısıya maruz kaldıkları anda patlamaktadırlar ve su tahliyesi o anda başlamaktadır. Böylelikle yangının ilk çıkış anında hemen müdahale edilmekte ve zamanla söndürmektedir.

Gelecekte bizi ne tür teknolojilerin beklediği merak konusudur. Bu teknolojilerin neler olacağı konusunda genel bir fikir ve düşünce olmasa da insan beyni sınırları zorlamaktadır. Belki de ileride yangın alanına küçük su topları bırakılacak ve belirli müddet sonra bir anda yangın alanında bomba gibi su topu patlayacaktır. Su topu kapsülünü yangının içerisine attıktan sonra yanan maddelerin üzerinde katman olacak ve oksijensiz bırakarak ateşi boğma işlemi gösterecektir. Bununla beraber karbondioksit kapsülü de geliştirile bilir. Karbondioksit kapsülü atıldığı yerdeki oksijeni bitirip yangının yine boğulmasına sebep olabilir.

Yukarıdaki bahsettiğimiz çoğu şey belki de hayal ürünü olsa da ileride akla hayale gelmeyen çok teknolojilerin gelişeceği hepimizce malumdur.