İSTANBUL YANGIN MERDİVENİ

heading

İSTANBUL YANGIN MERDİVENİ

     Yerleşim biriminde çok sayıda eski bina bulunan İstanbul, bazı alanlarda modern yapıya kavuşsa da oturulan çoğu binanın sıkıntılı bir durumda olduğunu söylemek mümkündür. İnsan hayatını her şeyin önünde tutuyorsak aslında bu şehrin sorunlarına da bir an evvel el atılması gerektiğini savunabiliriz. Bu konuda devlete ve vatandaşlara düşen görevler vardır. Özellikle ahşap yapıların sıklıkla bulunduğu muhitlerde çoğu binanın eksiklerle dolu olduğunu söylemek mümkündür. Daha doğrusuİstanbul yangın merdiveni ihtiyacı en fazla olan illerin başında gelmektedir. Özellikle binaların çok bitişik olduğu iç kesimlerde oturmanın tamamen sağlıksız ve çok tehlikeli olduğunu da dile getirmemiz gerekir. Sürekli yangınlarla gündeme gelen bu şehir için esas en büyük korkunun, olası bir Marmara depremi olduğunu düşünecek olursak, eski yapıların bir an önce tahliye edilmesi gereği ortaya konacaktır.

      Yeni binalar ve açıkçası modern bir yapıya bürünmüş olan semtler ise insanlara güven veren bir görüntü sunmaktadır. Her ne kadar yüksek katlı olsa da bu muhitte İstanbul yangın merdiveni her anlamda insanlara güven vermektedir. Bitişik çarpık yapılaşma konusu eskiden kalan bir uygulama olup, özellikle de ahşabın etkisi ile söndürülemeyen yangınların ortaya çıkmasına neden olmaktadır. Zaten çoğu binada yangın merdiveni hiç yokken, bu semtlerde yaşayan insanların can güvenliğinden bahsetmek te mümkün olmayacaktır. Aslında bu tip binalar çok katlı olmamasına karşın, iki katlı da olsa üst katta kalanın tek kurtulma şansı kendini aşağı atmak olacaktır. İtfaiye ve yolların genişliğini de yan yana koyacak olursak, evler kül olana kadar başarılı bir girişimde bulunmanın imkânsızlığı ortaya çıkacaktır.

      İnşaat anlamında çok yoğun bir çalışmanın yer aldığı İstanbul ilinde her alanda olduğu gibi bu sektörde de çok büyük canlılık göze çarpmaktadır. İstanbul yangın merdiveni sektörü, binlerce bina göz önüne alındığı zaman sektör olarak ta çok geniş hacimli ve kapsamlı bir sektör çalışmasını ortaya koymaktadır. Bu işe yalnızca metal ve proje sistemi yerine can kurtaran bir sistem olarak bakmak, işin amacına ulaşmasında da en önemli etkenler arasında yer alacaktır.