KAÇIŞ YOLLARININ ÖZELLİKLERİ NELER OLMALIDIR

heading

KAÇIŞ YOLLARININ ÖZELLİKLERİ NELER OLMALIDIR        

                Kaçış yolları insanların gündelik yaşamlarında kullanmadıkları yöntemlerdendir. Ama acil durumlarda insanların hayatlarını kurtaran bu sistemler artık her geçen gün daha farklı çeşitlerde ve farklı modellerde üretilmektedir. Kaçış yollarının en belirgin özelliği yangın veya acil durumlarda kullanıla bilecek durumda olmasıdır. Gerekli servis bakımlarının yapılması ve montaj ve ilk defa yapılırken oluşabilecek tüm hatalardan yangın merdivenlerinin korunması lazımdır.  Kaçış yollarının tasarımları esnasında yapılan hatalarda günümüzde pek çok kere görülmektedir. Yangın merdiveni ve kaçış yolları binadan bağımsız olarak tasarlanamaz. Yangın merdivenlerinin kurulumunda kullanacak olan malzemelerin tamamı yangına dayanıklı olması lazımdır. Yangın dayanıklı malzemelerden üretilen yangın merdivenleri insanların can güvenliğini de tehlikeye atmamış olurlar. Sadece üretim esnasında değil montajda yapılan hatalardan dolayı da yangın merdivenleri işlevlerini kayıp etmektedir. Yangın merdivenleri yanıcı maddelerde montaj yapılmaması lazımdır. Ayrıca yangın merdiveninin bağlı olduğu katlar ve benzeri şeylerin tamamında yangından etkilenmemek için yangına dayanıklı ve yanıcı maddelere 60 dakika dayanıklılıkta ürünler üretilmesi gerekmektedir. Yangınlarda yangın merdivenlerinin gerçekten işe yarar biçimde işe yaraya bilmesi için yangın merdivenlerinin yanıcı maddelere karşı korunaklı olması lazımdır. En az yangına 120 dakika dayanıklılıkta duvar örülmesi lazım ve yine kapıda 90 dakika boyunca duman ve sıcaklığı emerek geçirmesine engel olabilecek yangın kapıları montaj yapılaması lazımdır.

                Yangın merdivenlerinin kilitli olmasında engellerden bazılarıdır. Yangın merdiveni imalatı sırasında kaçış için tasarlanana tüm ekipman ve projeler boşuna gitmektedir. Yangın anında insanların akıllarına kaçmak bile zor gelmektedir. Yangın alanındaki kaçma araçları ve yangın merdivenlerinin kapalı durması veya kilit ve benzeri şeylerle kısıtlama yapılması Sakarya’daki kız yurdu faciaları gibi birçok yönde de etkilemektedir. Yangın alanına girmek veya çıkmaya yasak koyan veya kilitliye herkes suçlu durumuna düşmektedir.

                Yangın alanında gerçekten insanların işe yaraya bilmesi için ve her zaman problem olmuştur. Yangın merdiveni imalatı ve yangın merdiveni satışı sırasında gerekli olan her türlü teminat ve benzeri olaylara benzerlerinde dikkat etmeliyiz