YANGIN ANINDA İNSANLARIN SORUNSUZ OLARAK TAHLİYE EDİLMESİ

heading

YANGIN ANINDA İNSANLARIN SORUNSUZ OLARAK TAHLİYE EDİLMESİ

Yangın hadisesi hepimizin hayatında mutlaka ya tanık olduğu ya da bizzat yaşadığı ve bizde kötü izler bırakabilen bir hadisedir. Ayrıca büyük can kayıplarına ve mal kayıplarına neden olmaktadır. Yangında büyük kayıpların yaşanmasını önleyebilmek için daha önceden gerekli tedbirlerin alınmış olması gerekir. Öncelikle bu tedbirlerden bahsedecek olursak öncelikle bütün binaların mutlaka yangın anında müdahalede kullanabilecekleri gerekli yangın teçhizatlarının bulunması gerekir. Bunun yanında yangın anında uyarı verebilecek yangın alarm sistemi de gerekli tedbirler arasında sayılabilir. Ancak yangın anında yapılabilecek en önemli görev yangının devam ettiği yapıda tek bir insan bile kalmadan hızlı bir şekilde tahliye işleminin gerçekleştirilmesidir.

İşte burada yangın merdiveninin önemi ortaya çıkmaktadır. Yangın merdiveni yangın anında insanların sorunsuz ve hızlı tahliyesini sağladığı için hayati önem arz etmektedir. Bu yüzden her apartmanda ve farklı amaçlarla kullanılan çok katlı yapılarda mutlaka kullanılması gerekir. Günümüzde ülkemizde çok büyük oteller fabrikalar iş merkezleri alış veriş merkezleri hastaneler  vs. toplu yaşam alanları inşa edilmektedir. İşte yangın merdivenlerinin en zorunlu olduğu alanlar bu çok katlı ve birçok insanı aynı anda yapısında barındıran yapılardır. Bu alanlarda olası bir yangın tehlikesi altında insanlar büyük panik yaşayabilirler.

Büyük bir kargaşa ortaya çıkacağı için insanlar çıkış kapılarına yönelecek ve sıkışma olacaktır. Ancak insanların bir kısmını yangın merdivenlerine yönlendirirsek hem sıkışmayı önleriz hem de dumandan insanların zehirlenmesini. Yangın merdiveni uygulaması 2009 yılında yürürlüğe giren yangından korunma  amacıyla yangın merdiveni yönetmeliğiylebirlikte büyük ve çok katlı yapılarda zorunlu hale getirildiği için bu alanda faaliyet gösteren yangınmerdiveni firmaları gün geçtikçe çoğalmaktadır.

Özellikle İstanbul’da devam eden kentsel dönüşüm projesi ile birlikte İstanbul yangın merdivenifirmaları daha fazla harekete geçmiştir. Ancak önemli olan güvenilir bir firmanın seçimidir. Firmalar tarafından birçok farklı şekilde yangın merdivenleri inşa edilmektedir. Yangın merdiveni yapılmadan önce firma tarafından merdiven için en uygun alan neresidir ve en uygun malzeme hangisidir diye bir tespit yapılması gerekir. Bu yapılan etüt çalışmasından sonra size bir fiyat sunulmaktadır. Yangın merdivenleri yapıldıkları şekle göre isimlendirilir. Öncelikle dairesel yangın merdiveninden bahsedelim.

İsminden de anlaşılacağı üzere merdivenler bir daire etrafında dönerek ilerlemektedir. Ancak bu yangın merdiven tipi pek kullanışlı ve yaygın değildir. Çünkü bu merdivene kat sınırı ve yük sınırı uygulamaktadır. Anca1k eski bir yapıya merdiven inşa edilecek ve kullanılacak alan oldukça dar ise spiral yangın merdiveni tercih edilebilir. Bunun dışında bir de Z tipi yangın merdiveni vardır. Bu merdiven dairesel olana göre daha güvenlidir. Çünkü kullanım alanı daha geniş ve tahliye esnasında sıkışmaya mahal vermez bir yapıdadır. Bu çeşitlerin dışında portatif yangın merdivenleri mevcuttur. Portatif yani taşınabilen yangın merdivenleri kullanıldıkları kat sayısına göre isimlendirilebilir. Bu merdivenler olası bir tehlike anında zor durumda kalan kişi tarafından kurularak kendini bulunduğu koşuldan kolaylıkla kurtulabilir.

 Ayrıca itfaiye ekipleri de ulaşılamayacak bir alan olduğunda bu merdivenleri kullanarak binada mahsur kalan insanları en hızlı şekilde tahliye edebilirler. Özellikle  sisteminde bulundurduğu makara sayesinde oldukça fazla açılarak ulaşılamayacak en zor alanlara bile kolayca ulaşmamızı sağlar. Kısacası bir yangın anında hepimizin en çok ihtiyaç duyacağı alan mutlaka yangın merdiveni olacaktır. Çünkü yangın anında en önemli işlem insanların zarar görmeden tahliye edilmesidir. İşte bu yüzden umuma açık her alanda olası bir tehlike için yangın merdiveni hayati önem taşımaktadır. Kısacası inşaat sektöründe faaliyet gösteren firmalar kar amacı gütmeden öncelikle insanların can güvenliğini düşünmelidir.