YANGIN ETKİLERİNİ HAFİFLETMENİN EN BASİT YOLU

heading

YANGIN ETKİLERİNİ HAFİFLETMENİN EN BASİT YOLU

 Yangın ülkemizde trafik kazalarından sonra en çok karşılaşılan kazalardan birisidir. Ocakta unutulmuş bir yemek çalışır vaziyette bırakılan bir ütü ya da sobadan sıçrayan küçük bir kıvılcım ile başlayan yayılarak büyüyen ve etkileri de oldukça büyük olan bu durumu engellemek mümkün olmasa da alınacak tedbirler ile etkisi hafifletilebilir. Yangının etkisini hafifletecek en önemli önlemlerin başında binalara yangın merdiveni konulması gelmektedir. 

 Yangından kurtulmanın bazen tek yolu olan yangın merdivenleri özel bir hal alarak yangın yönetmeliğinde de yer almıştır. Yangın merdiveni yönetmeliği kapsamında tek katlı ancak her hangi bir durumda kaçış kapısına olan mesafesi 20 metreyi aşan ve bodrum kat dahil 4 katı aşan binalarda en az bir adet yandın merdiveni bulundurma zorunluluğu vardır. Bunun yanında yine aynı yönetmeliğin başka bir maddesinde 21.50 metrenin altında yapı yüksekliği bulunan binalarda korunumsuz merdiven kullanılabilir ancak 21.50 ve 30.50 metre arasındaki yapı yüksekliklerinde 2 merdiven ve en az birinin korunumlu merdiven olması 30.50 ve 51.50 metre arasındaki binalarda her ikisi de korunumlu yangın merdiveni ve birinde yangın güvenlik holü olması gerekir. 51.50 metre ve daha yüksek olan binalarda ise her iki korunumlu merdivende de yangın güvenlik holü bulunması gerekir. 

 Yeni yapılan binaların yangın merdiveni yönetmeliğine uygun olarak inşa edilmesi önceden yapılmış olan binaların ise bu yönetmeliğe uygun merdivenler ile buluşturulması gereklidir. Bu sayede ülkemizde yangından ölen evde mahsur kalan ya da yaralanan vatandaş sayısının en aza indirilmesi hedefleniyor.   Binalara yangın merdiveni yapılırken mutlaka güvenilir yangın merdiveni firmaları araştırılıp bu firmalar ile danışılarak yapılmalıdır. Alanında uzmanlaşmış pek çok firmanın hizmet verdiği bu alan hem hayat kurtarma hem de resmi açıdan oldukça hassas bir yerdedir. Bu nedenle yangın merdiveni konusunda çalışılacak firma iyice araştırılıp o şekilde karar verilmelidir. Firmaya karar verdikten sonra bu firmalar ile ortaklaşa bir karar verip yaptırdığınız yangın merdivenleri hem yönetmeliğe uygun hem de böyle bir durum ile karşılaşıldığında can kurtarma özelliğinde olacaktır. 

 Yangın konusunda pek çok olayın yaşandığı şehirlerden olan İstanbul yangın merdiveni konusunda oldukça gelişmiş bir şehirdir. Burada yönetmeliğin gereğinden çok insanlar kendileri ve çevrelerindekileri düşündükleri için bu hayat kurtaran merdiveni inşa ettiriyor. Bu nedenle buradaki yangın merdiveni firmaları da işlerini en iyi şekilde yapıp müşterilerinin isteklerini fazlası ile karşılıyor.  Yangın anında insan hayatını kurtarma özelliği olan yangın merdivenlerini kullanmakta çok önemlidir. Böyle bir durum ile karşılaşıldığında telaşa kapılmadan sakin ama hızlı bir şekilde size en yakın yangın merdivenini kullanmanız ve yine merdivende telaş yapmadan ilerlemeniz gerekir. Telaşa kapılma durumlarında ne yazık ki çoğu insan ne yapacağını bilemediği için yanlış davranışlarda bulunup daha çok zarar görmeye neden olabiliyor. 

İşyerlerinde yılın belirli zamanlarında çalışanlar ile birlikte yangın tatbikatı yapılması böyle bir durum ile karşılaşıldığında nasıl davranılması gerekildiği konusunda bilgi sahibi olmak için gerekli olan bir olaydır. Özellikle çalışma alanlarında yanıcı madde bulunan işyerleri bu tatbikatı mutlaka yapmalı ve çalışanlarını bununla ilgili mutlaka uyarmalı.  Yangının yarattığı etkileri en aza indirmek için gereken önlemleri almak ve olay anında telaşa kapılmamak yeterlidir. Biz dikkat etsek de çevremizdekilerin dikkatsizliğinden kaynaklanan yangınların da olabileceğini düşünüp her zaman bu konu ile ilgili tedbirleri almamız gerekir. Aksi takdirde kötü sonuçlara yol açan durumlar ile karşılaşabilir ve keşke zamanında önlemlerimi alsaydım diyebiliriz.