YANGIN MERDİVENİ SEKTÖRÜNÜ ETKİLEYEN İŞ ALANLARI

heading

YANGIN MERDİVENİ SEKTÖRÜNÜ ETKİLEYEN İŞ ALANLARI

                İnsanoğlu ateşi bulduktan sonra herşeyin yararı ve zararı olduğunu öğrenmiştir. Ateş özellikle yemek alanında bir çok ürüne lezzet vermiştir. Artık çiğ yenen etler daha lezzetli olarak ateşte pişmekte ve yenilen ürünlerden zehirlenmelerde en aza inmiş bulunmaktadır. Lakin ateşin faydalarıyla beraber zararları da yanında gelmiştir. İnsanları ilk zamanlarda ateşi bulduktan sonra sürekli ateşi kontrol etmek arzusunda bulunmuşlardır. Ateşi kontrol etme isteklei insanların içinde sürekli olarak kalmıştır. Ateş insan için en büyük silah olduğu için bu silah kendi ailelerini ve çevresindeki düzenlerini yok edeceğinden ilk defa yangınla mücadelenin temelleri atılmıştır. Yangınlarla insanlar ilk tarihi çağlardan itibaren savaşmaya başlamıştır. Yangınlardan korunmamının farklı yöntemlerini bulmuşlardır           

                Eski zamanlarda evler tahatadan yapılmaktaydı. Eski olarak tabi ettiğimiz bu zaman son 100 yıla kadar da sürmüştür. Bu evlerin tahta olmasının sebebi doğadaki en ucuz ve zahmetsiz bulunan ham maddenin ağaç olmasından dolayıdır. Ağaç insanların günlük yaşamındaki ihtiyaçlarını, barınmasını ve yaşamasını sağlayan özelliği olan bir ev olarak insanların yardımına koşmuştur. ;Ağacın diğer ürünlerden bir farkıysa sadece insan ihtiyaçlarının ham maddesi değil ayrıca ateşinde ham maddesi olma özelliğidir. Ateş ağaç daha doğrusu odun yardımıyla daha da güçlenmektedir.

                İnsanlar bunu fark etmeleri belki bazılarının canı veya malıyla olmuştur. Daha sonra tahta evlerin ocakbaşlarını taş duvardan örülmesi hatta ocak başı duvarlarının tamamının taş duvarla örüldüğü görülmüştür. Taş tahtaya göre ateşe daha dayanıkldır. İlk olarak aktif ve pasif yangın güvenlik önlemleri böyle yapılmaya çalışılmıştır. Özellikle ocak başlarının yanında kül ve su bulundurulmasının sbebi insanların ateşe hüküm edemedi zamanlarda onu kontrol etmek içindir.

                Son yüz yıla geldiğimizde insanlar artıokl evlerini betondan yapmaktadırlar. Beton tam anlamıyla ynaıcı bir madde olmadığı için hemen yanması veya tutuşması imkansızdır. Ama içierisindeki eşyalar tutuştuğunda ve yangığında yanma odası görevini görmektedir. Tabiri caizse fırın gibi olmaktadır. Bu esnada eşyaların değersiz olduğu baz alınarak insanların canlarını kurtarmak için yangın merdiveni yapılmıştır. Yangın merdiveni imalatı ve montajıyla başlı başına büyük bir iştir.