YANGIN MERDİVENİN KAÇIŞ YOLU ÖZELLİĞİ

heading

YANGIN MERDİVENİN KAÇIŞ YOLU ÖZELLİĞİ

                Yangın anında insanların binayı daha hızlı terk edebilmeleri için kaçış yolları yapımı zorunludur. Kaçış yolları binanın özelliklerine, bina kullanım türüne ve bina da yaşayan insan sayısına göre değişmektedir. Bu maddeleri biraz açacak olursak. Binanın cephe ve yanındaki binaların özelliklerine göre değişmektedir. Binaların kullanım türeleri de yine yangın merdivenlerinin özelliklerini etkilemektedir. Binalarda yanıcı madde üretimi veya ham madde olarak kullanılmaktaysa yine yangın merdivenlerinin özelliklerini ve konumlarını etkilemektedir. Yangın merdivenlerinin diğer etkileyen durumsa binadaki kişi sayısıdır. Binada yaşayan insanların sayısı arttıkça yangın merdiveni sayısı artmaktadır. Bununla beraber yangın merdiveni çeşitleri de değişmektedir.

                Yangın anında yangın merdivenlerine müdahale etmek veya bir iş yapmak imkânsızdır. Bu yüzden yangın merdivenlerinin kapısına kilit vurmak veya kapısına geçişi kısıtlayacak her türlü engelden arındırmalıdır. Yangın merdiveninin kullanımı etkileyecek ve kaçış anında insanları mağdur yangın merdivenlerinin kırılması veya barikat gibi engellerden arındırılması gerekmektedir. Yangın merdivenlerinin bu tarz engellerle kapatılması can kaybına sebep olmaktadır. İnsanlar panik anında düşünme yeteneğini kayıp ettiklerinden panik anında olası bir durum ve ölüm söz konusu olmaması için küçük gibi görülen her türlü engelli kaldırılması zorunludur. Yasa gereği zaten bu engellerin bulundurulmaması yasaktır.

                Yangın merdivenlerinin ulaşabilirliğinin diğer bir kuralı daha vardır. Yangın merdiveni imalatı ve yangın merdiveni satışı sırasında tüm ihtimalleri düşünüp mükemmel projeler yapabilirsiniz. Ama yangın merdivenlerinin insanların görebileceği yerlerde olamaya bilir. Ama işaretçiler vasıtasıyla yangın merdiveni ve kaçış yollarına yönlendirme yapabilirsiniz.  Yangın merdivenlerinin en iyi şekilde görüle bilmesi için ışıklı işaretçilerin kullanılması daha mantıklıdır. İnsanlar karanlıkta kaldığında ve acil durumlarda bu tarz ışıkları daha hızlı fark ederler. Tabi ışık işaretçilerinin elektrik kesintilerinden etkilenmemesi gerekmektedir. Yangın merdivenleri kaçış için en mühim unsurdur. Yangın merdivenlerinin imalatından, tasarıma ve çeşidine, satışına ve kurulumuna kadar her türlü olayı bir bütündür. Bunlarda yapılan küçük hatalar ileride insanların hayatlarına mal olabilir. İnsanların hayatları cüzi miktardaki parasal harcamalarla ve ihmallerle kayıp olması vicdanen huşuz olacaktır.