YANGIN MERDİVENLERİ

heading

YANGIN MERDİVENLERİ

     Geçerli bir sistem olarak kurulmuş olup esas amacı tamamen can güvenliğini korumak olan ‘’ yangın merdivenleri’’, farklı şekilde üretilmesine karşın, ortak bir amaca hizmet etmiş ve yaşam alanlarını gerçek manada yaşanır bir ortama çevirmiştir. Günün normal yaşanan saatlerinde herhangi bir sorun kimsenin aklına gelmezken, bir yangın çıktığında inanın her şey değişecek ve size dost gibi görünen bu yaşam alanları adeta sizin için içinden çıkılmaz bir kapan haline gelecektir. En zor zamanlarınızda ‘’yangın merdivenleri’’ bu gibi durumlarda size nefes hayat ve umut vereceği için son derece güzel dizayn edilmiş ve eksiksiz olarak tasarlanmış olması gerekir.

      Kanunlarla yasallaştırılmış olup, tamamen bir gerekçe olarak her binada bulunması gereken ‘’yangın merdivenleri’’ insanların hayat ile arasındaki bir bağlantı oluşturup onları gerektiğinde dışarıya taşıma konusunda çok önemli bir görev üstlenmiştir. Değişik modeller olmasına karşın genelde insan hayatını kurtarmak üzerine kurulmuş bir sistem olan ‘’yangın merdivenleri’’ her binada olması bir zorunluluk, gereklilik arz ederken, gerçekten de gerektiği zaman insanlara ne gibi avantajlar sağladığı yangın yaşayan insanlar tarafından çok daha iyi bilinmektedir. Binaların dış cephelerinde bulunan ve çoğu zaman üzerinde düşünme gereği bile duymadığımız ‘’ yangın merdivenleri’’, adeta orada bir süs gibi duruyor olsa da beklenmedik anların beklenmedik kurtarıcıları vaziyetine gelip, insanları yangın ortamından kurtarmaya yarayan bir sistem olarak görülmüştür.

      Şahsi olarak evlerin işyerlerinin bir gerekliliği olan ‘’yangın merdivenleri’’ 50 kişi ve üzeri insan topluluklarının bir araya geldiği ortamlarda kesinlikle bir zorunluluk olarak yapılan kaçış unsuru olarak görülmelidir. Ruhsatlı ve yönetmeliğe uygun bir sistemin kurulması zorunluluk gösterirken, alışveriş merkezleri tiyatro sinema ve buna benzer insan yoğunluğunun olduğu noktalarda yapılması ve kullanılması zaruri olan bir gereklilik olarak en önde gelen maddeler arasında yer almıştır. ‘’yangın merdivenleri’’ konusunda ağırlık miktarı hesaplanarak insanların kaçış istikameti sırasında aynı noktada çok kısa süre içerisinde buluşacağı hesaplara dâhil edilmeli ve taşıyacağı yük bakımından bu merdivenlerin en başta altyapı çalışmaları ile birlikte çok iyi hesaplamalar yapılarak inşa edilmelidir. Aksi takdirde insanların yangından kurtulmak için bir çıkış yolu olarak gördükleri kurtuluş noktası daha farklı olumsuz etkilere sebebiyet verebilir.

        Bir kurtarma sisteminden beklenmeyen çökme ve düşme gibi durumlar insanları yaralayacak hatta hayatına son verecek durumları da ortaya çıkarabileceği akıldan çıkarılmamalıdır. Bulunduğu ortam ya da binanın durumuna göre ve insan yoğunluğuna göre yangın merdiveni sayısı de değişkenlik gösterirken, bu gibi olağanüstü durumlar yönetmeliklerle net bir şekilde ortaya konmuş ve inşaat yardımcı destek sistemlerinin bu kurallara uyması da zorunlu olarak kanunlar çerçevesinde işleme konulmuştur. ‘’yangın merdivenleri’’ gerektiği kadar olmalı insan hayatını kurtaracak bir role soyunduğu durumlarda üzerine düşen görevi yerine getirmelidir.

      Yangın gibi dehşet saçan bir felaketin yaşandığı zaman insanlara ne gibi zararlar açacağı tarihte çoğu zaman görülmüş ve insanların bu konuda alacağı tedbirlerini önemi her zaman bu tecrübeler sayesinde çok daha net bir şekilde görülmüştür. İnsanların bu gibi durumlarda, kendilerini güvene alacak bir sistemin bulunması her zaman onları mutlu ederken, gerektiğinde cankurtaran bir yöntem olarak karşılarına çıkan bu ‘’ yangın merdivenleri’’ sisteminden yararlanmak insanlar için önemli bir kurtuluş noktası olmuştur.