YANGIN MERDİVENLERİNİN SON ZAMANLARDA MİMARİ TASARIMLARLA BULUŞMASI

heading

YANGIN MERDİVENLERİNİN SON ZAMANLARDA MİMARİ TASARIMLARLA BULUŞMASI              

                Mimarlar güvenlik önlemlerinin tasarlanması da önemli rol oynamaktadır. Yangın merdivenlerinin konumlandırdıkları yerleri ve nerelere konumlandırılacağını mimarlar belirlemektedir. Mimarlar binaların çizimlerini yaparlarken yangın merdivenlerini binaların arka taraflarına veya daha az kullanılan ve görselliği bozulan bina tarafına konumlandırırlardı. Artık yine nesil merdivenler de çağ atladığımızı söyleye bilirim. Yangın merdivenleri artık binanın hemen yanına ve birleşik olarak aynı apartman merdivenleri gibi yapılmaktadır. Bunun sebebi binanın alt katlardaki kat sayısının fazla olması ve yangın merdivenlerinin binanın dış cephesine yapılması görsellik ve güvenlik bakımından tam anlamıyla binaya estetiklik katamamasından dolayı bu tarz bir girişimlerde bulunulmuştur. Yangın merdivenlerin yönetmeliğinde yapıla bilecek çalışmalar yazılmıştır. Yangın merdivenlerinin bina içerisine aynen binadan bir yapılmış gibi tasarlanması binaların özelliğini bozmamakta ve daha fazla güvenlik önlemini sağlamaktadır.

                Binaların içerisindeki yangın merdivenleri yangın kapılarıyla korunmaktadır. Yangın merdivenlerinin korunması için en önemli etken yangın kapılarıdır. Yangın merdivenleri bina içerisine yapıldığı zaman koridor sonlarında yangın kapıları yapılmaktadır. Böylelikle yangın merdivenlerine katlardaki insanların ulaşması daha kolay olmaktadır.

                Mimarlar zaman bina tasarımındaki en önemli görevlerinden bir tanesi de pasif güvenlik önlemleri diye tabir edilen ve insanlar tarafından fark edilmeyen güvenlik önlemlerine gün geçtikçe daha da önem vermektedirler. Yangın merdivenlerine ulaşmak için ve ulaşım esnasında insanların izdihama sebep olmamaları için farklı teknikler kullanması gerekmektedir.  Bu tekniklerden bazıları, eğer bina da insan sayısı fazlaysa insanları daha hızlı tahliye edebilmek için yangın merdivenleri sayısını arttırmak gerekmektedir. Yangın merdivenleri tasarımı sırasında yangın kapılarının da önemi büyüktür. Yangın kapılarını tasarlarken 100 kişinin üzerinde geçmesi ihtimal olan kapıları çift kanatlı olarak yapmak yangın esnasında daha hızlı tahliye etmemize yardımcı olacaktır. Yangın kapılarının genişliği de sayı çokluğundan dikkate alınacak özelliklerden bir tanesidir. Yangın kapılarındaki panik butonlarının kaliteli malzemelerden yapılması ve yangın kapısı açıldıktan sonra kendi kendine kapana bilme özelliği için kapılara otomatik kapı kapatıcılarının yapılması gerekmektedir. İşte bu tür çizimlerin tamamı mimarlara aittir.