YANGIN MERDİVENLERİNİN YAPIMI NEYE GÖRE BELİRLENİR

heading

YANGIN MERDİVENLERİNİN YAPIMI NEYE GÖRE BELİRLENİR    

                Yangın merdivenlerinin çeşitlerinin belirlenme kriteri yangın yönetmeliğine göre belirlenmektedir. Yangın yönetmeliğinde yazılan standartlara göre belirlenmektedir. Bu standartlar yangın esnasında insanların en kısa zamanda binadan çıkmalarını sağlayacak takım ve ürün kullanılmaktadır. Yangın yönetmeliği gereğince yapılan tüm işlemler insan hayatlarını kurtarmak içindir. Yangınlarda ilk olarak akla gelen ürün yangın tüpleridir. Eğer insanlar yangın tüpleriyle yangına müdahale edemeyeceklerini inandıkları zaman hemen yangın kapısına doğru koşmaya başlarlar. Yangın kapısına ulaşmaları için işaretçi diye adlandırılan yangın kapısına veya en kısa yoldan acil çıkışa yönlendiren acil çıkış işaretçilerine giderler. Yangın kapısına ulaşan kişilerin yangından anında çıkmaları için panik butonu diye tabir edilen ve yangın kapısının anında açılmasını sağlayan yangın kapısı panik butonu bulunmaktadır. Panik butonları kapıların en hızlı bir biçimde açılmaları sağlayan ve özel sistem olan ürünlerdir.

                Yangın kapıları insanların yangın merdiveninden aşağıya inerken yaralanmalarına ve dumandan etkilenmelerine engel olmak için en iyi yangına dayanıklı malzemelerden üretilen bir kapıdır. Diğer oda kapıları gibi hemen tutuşmaz ve yangın kapılarının diğer bir özelliğiyse yangın anında asla ve asla duman geçişine izin vermez. Bu durumda yangın merdiveninden inen kişiler rahat bir şekilde yangın merdiveninden inebilirler. Yangın merdiveninin bir diğer özelliğiyse kendisinin yangın kapıları tarafından korunmasıdır. Yangın kapıları tarafından korunmalar birlikte yangın anında çok fazla alevlere maruz kalmasından dolayı yangın kapıları bu alevlere dayanıklı olarak üretilmektedir.

                Yangın merdivenlerinin üretimi sırasında dikkat edilecek en önemli maddelerden bir tanesi de yangın merdiveni yapılırken yangına dayanıklı malzemelerden üretilmesidir. Yangına dayanıklı malzemelerden üretilen merdivenler aşırı sıcaklara maruz kaldığında bile insanları güvenli bir biçimde dışarıya çıkartmaktadır. Yangın merdivenlerinin tek özelliği insanları dışarıya çıkartmak değildir. Eğer yangın bina içerisinde aşırı bir şekilde yaygınlaşmışsa itfaiye ekipleri yangın merdiveninden yangına müdahale etmektedirler. Ayrıca yangın merdivenlerinin kapıları yangına dayanıklı olduğu için daha hızlı sonuç alınmaktadır.