YANGINDAN NE TÜR ÖNLEMLER KAMUYU KORUR

heading

YANGINDAN NE TÜR ÖNLEMLER KAMUYU KORUR

 

Yangın merdivenleri geldiğimiz yaşam noktasında bize her zaman destekçi ve bizi güven veren bir yapıdır. Yangın esnasında kalabileceğimiz bir alana bizi taşımakla kalmaz bize bir ömür daha verir. Yangından kaçamaya da bilirdik değil mi?

 

Yangın çıktığında ona müdahale edebileceğimiz başta yangın tüpü olmak üzere çevremizde birçokönceden hazır bulundurduğumuz malzemeler vardır. Yangın merdiveni, yangın kapısı da bizim yangına müdahale edilemeyecek durumlarda kaçabileceğimiz bölgelerdir.

 

Yangın merdivenlerinin iki tipi vardır. Z tipi yangın merdiveni ve dairesel yangın merdiveni. Dairesel yangın merdivene döner yangın merdiveni, spiral yangın merdiveni gibi isimler de koymaktadırlar. Bu iki yangın merdivenin hangisinin daha kullanışlı olduğunu sorarsanız eğer bu sizin bina yapınıza ve binada ki kişi sayısına bağlı olarak değişmektedir ki bir yangın merdiveni taktırmanız gerektiği zaman gözden geçirerek dikkate elmanız gereken bir yönetmelik vardır ve orada size hangi yangın merdivenini takacağınızı anlatılmaktadır.

 

Biz yangın merdiveni için seçtiğiniz firmada ki özelliklere değinelim. En başta ve en önemlisi firmanın yönetmeliğe uyup uymadığınıza bakmalısınız. Yapmış oldukları yangın merdivenleri standartlara uygun mudur, değil midir? Basamak genişliği ve yüksekliği, yangın merdivenin etrafındaki kişilerin tutunabileceği bir alan var mı yok mu? Bu gibi şeyleri yönetmelikten okuyarak anlaştığınız firmayı kontrol edebilirsiniz. Eğer uygun ise diğer kontrollere geçebiliriz.

 

Firmanın bu işi yapmaya sertifikası var mı? Yangın merdiveni tasarlayan ekibi uzman tecrübeli ekipten oluşuyor mu? Bu da tamam ise Sırada yangın merdivenini ürettikleri malzemelere bakmanız gerekmekte.

 

Sürekli kendini güncelleyerek yani tasarım yangın merdivenleri yapıyorlar mı? Kullandıkları malzemeler kaliteli mi? Şu an da yapılan yangın merdivenleri yanmaz hafif Çelik'ten üretilmektedir ve bunun daha iyi olduğu biliniyor. Üretim de bu malzemeyi kullanmaları sizin avantajınız olacaktır.

 

Diğer önemli özellik ise, yangın merdivenin paslanıp paslanmadığı konusundaki tartışmalardır. Kullandıkları çeliğin ne kadar kaliteli olduğunu iyice araştırmalısınız. Firmanın yangın merdiveni montajına ne kadar ehemmiyet verdiğini de gözden geçirmeli hatta imkânınız varsa önceden hangi binalara yangın merdiveni taktıklarını sorarak oraları ziyaret edebilirsiniz.