Yangın Anında Çaresiz Kalmayın

heading

Yangın Anında Çaresiz Kalmayın

Diyelim ki binanızda ya da işyerinizde yangın çıktı. Ne yaparsınız? Telaş içinde etrafta koşturup ilk etapta kendinizi binanın merdivenlerine ya da asansörüne atmaya çalışırsınız di mi? Aklınızda sadece bir şey vardır. Biran önce bu binayı terk etmek. Ama merdivenler ve bilhassa asansör yangın anında çok büyük tehlike arz eder ve kullanılması tehlikedir. Çünkü yangın dumanı her yeri sarmıştır ve uzun süre yangın dumanı solumanız zehirlenmenize yol açar. Üstelik yangın sırasında asansörde kalmanız hayatınızı tehlikeye girmesini sağlar. Peki bunun dışında ne yapabilirsiniz? Kendinizi hemen varsa binanızın balkonuna atar ve çaresizce kurtarılmayı beklersiniz. Oysa binanızda yangın kapısı ve yangın merdiveni olsaydı yangın sırasında panik yapmadan hızlı ve güvenli bir şekilde yangın kapısı ve merdivenini kullanarak binayı tahliye edebilirdiniz. Bu nedenle mutlaka yangın anında çaresiz kalmamak için binanızda yangın kapısı ve yangın merdiveni bulundurun.

Belediye yönetmeliklerine göre de artık yüksek katlı binalarda, işyerlerinde, okullarda, hastanelerde, alışveriş merkezlerinde mutlaka yangın kapısı ve yangın merdiveni bulundurmak zorunlu hale gelmiştir. Üstelik yangın kapısı ve yangın merdiveni belediye yönetmeliklerine göre yapılmalıdır. Bunun denetimi de itfaiyeler tarafından yapılacaktır.  Bu yönetmeliğe göre, ilk önce yangın kapısı dumana ve ısıya dayanıklı olmalıdır, bu nedenle sağlam ve yanmaz malzemelerden yapılmalıdır. Yangın kapısının kolu kolay açılabilir ve yanmaz malzemelerden üretilmelidir. Yangın kapısının önünde eşik bulunmamalı ve yangın kapısı dışardan kilitli olsa bile içeriden açılabilecek şekilde tasarlanmalıdır. Yangın kapısının önü asla herhangi bir eşyayla kapatılmamalıdır. Kısacası yangın kapısı tasarlamak, üretmek ve binanıza monte etmek uzmanlık isteyen bir iştir ve mutlaka profesyonel bir firma tarafından yapılmalıdır.

İstanbul’da hizmet veren firmamız, uzman ekibiyle binanızın ihtiyaçlarına ve yapısına uygun olarak yangın kapısı ve yangın merdiveni tasarlar, yangın kapısı ısı ve dumana dayanıklı bir şekilde üretilir ve gerekli tüm testlerden geçtikten sonra binanıza montelenir. Siz de ücretsiz keşfimizden yararlanarak en kaliteli hizmete uygun fiyatlarla sahip olmak isterseniz bizimle hemen iletişime geçebilirsiniz.