Yangın Merdiveni İmalatı

heading

Yangın Merdiveni İmalatı

Afet durumlarında güvenliğimizi korumak amacı ile üretilen yangın merdivenleri, belirli bir yönetmeliğe göre imal edilmektedir. İmalata aşamasında bazı detaylara dikkat edilmesi, merdivenlerin koruyucu özelliğini ortaya koyuyor. Yangın merdiveniiçin belirlenen standartlar, duvar ve kapı bağlantıları ile tamamlanıyor. İmalat aşamasında en az 120 dakika yangına dayanıklı duvar ve en az 90 dakika yangına dayanıklı kapılar ile desteklenmesi gerekiyor.

Yangın anında kaçışı sağlayan ve çıkış kapısına ulaştıran bu araç yanmaz malzemelerden üretilmektedir. Kullanılan malzemeler yoğun olarak çelikten oluşuyor. Çelik doğada bilinen en sağlam malzemedir. Binalarda yangın için düzenlenen en az 2 çıkışın olması gerekiyor. 50 kişinin aşıldığı her yapıda en az 2 çıkışın olması gerekiyor. Merdivenlerin yeri, insanların kolaylıkla çıkış kapısına ulaşmalarını sağlayacakları şekilde belirlenmelidir. Koridor içindeki iki kaçış merdiveni arasındaki mesafe, yağmurlama sisteminin olmadığı yapılarda koridor uzunluğunun yarısından az olamaz. Yağmurlama sistemi var ise koridor uzunluğunun 1/3 oranında olması gerekir. Yangın merdiveni her döşeme düzeyinde 17 basamaktan fazla olmayan ve 4 basamaktan az olmayan aralıklar ile sahanlıklarla düzenlenir. Merdiven yuvasına ve güvenlik holüne mekanik tesisat şaftı açılamaz. Özellik olarak alev sızdırmaz yapıda olmaları gerekiyor. İmalat aşamasında profesyonel anlamda çalışılması ve yönetmeliğe uygun olarak imal edilmesi gerekiyor.

Merdivenlerin yönetmeliğe uygun olarak imal edildiğini kontrol eden resmi merciler bu konuda bir olumsuzluk gördüğü anda cezai durum uygulayabilmektedir. Her binada olması gereken bu merdivenler sayesinde acil durumlarda insanların güvenlikleri sağlanıyor. Kaliteli yangın merdiveni üreticileri sayesinde güven içinde bu merdivenleri kullanmaya devam edebiliriz. İmalat aşamasında kullanılan malzemeler kullanım süremizi ve güvenliğimizi ortaya koyan özellikte olacaktır. Firma olarak malzeme seçimlerimizde sizler için her zaman kalite odaklı olarak seçimler yapmaktayız. Firmamızdan güven içinde bu merdivenler için hizmet alabilirsiniz. Merdivenlerin güven içinde kullanılabilmeleri için ayrıca her zaman boş bulundurulmalıdır. Yangın merdivenlerinin yerden yüksekliği en az 210 cm olmalıdır. Merdiven dönemeçlerinde kot farkı en fazla 3 m olmalıdır. Basamak yüksekliği en az 175 mm den fazla olmalı ve basamak alan genişliği de 250 mm den az olmamalıdır.

Merdiven imalatında kullanılan malzemeler kadar, belirttiğimiz standartlar da çok önemlidir. Bu standartların dışında yapılan merdivenlerde, yangın alında yaralanma ya da farklı olumsuz durumlar meydana geliyor. Bu durumlara mahal verilmemesi için merdivenlerin yönetmelikte belirtilen bu özellikler eşliğinde imalatın yapılması gerekiyor.