Yangın Merdivenleri

heading

Yangın Merdivenleri

"Yangın merdivenleri" bina içinde yaşan insanları her türlü doğal veya diğer felaketlerden korumak ve kurtarmak amacı ile yapılmış en önemli araçlardan bir tanesidir.

İsminden de  anlaşılacağı üzere "yangın merdivenleri" yangın esnasında bina içi alev ve duman tehlikesinden dolayı insanların güvenli yoldan tahliye edilmesi için yapılmaktadır. Bunun yanı sıra yangın harici doğal olarak gelişen sel veya deprem gibi doğal felaketlerde de hayat kurtarma açısından çok büyük önem taşır.

 Büyük şehirlerdeki nüfus kalabalığı yüzünden birçok binada "yangın merdivenleri" es geçilerek atlanmaktadır. Bu genellikle binaların çok sık oluşundan veya bina planlarında yerden kazanmak için müteahhitlerin  kullanmamasından kaynaklanmaktadır. Buda bina içinde yaşayan  insanlar açısından çok büyük risk oluşturmaktadır.  Bilindiği üzere yangın genellikle sıçrayarak diğer binalara geçer ve büyümeye devam eder. "Yangın merdivenleri" ise tam bu esnada hayati önem taşıyan görevini yerine getirerek insanların hayatını kurtarmaktadır.

"Yangın merdivenleri" yönetmeliğinde bu konuda gayet net olarak açıklanmıştır. Bir bina içinde yaşayan insan sayısının 500 adedi geçmesi sonucu minimum 3 adet yangın merdiveni zorunluluğu vardır. Bu sayı 1000 adet geçer ise yangın merdiveni sayısı 4 den daha fazla olacak şekilde uygulama zorunluluğu vardır.  Eski yönetmelikteki kanunlara göre yapılan yangın merdivenleri ise görünüm olarak çok büyük tehlike arz etmektedir.  Yönetmeliğe uygun olan yapım şekli ise çok sağlam yapıda metal malzeme kullanılması ve kesinlikle paslanmaz özelliği bulunmasıdır. Bu sayede sürekli dış ortamda doğal aşındırıcı sebeplere maruz kalan yangın merdivenleri uzun  yıllar boyunca sağlamlığını korumuş olacaktır.

Bu bir lüks değil tamamen bina içinde yaşayan  insanların hayatını kurtarmak ve korumak amacı ile yapılan bir uygulamadır. Doğal felaketlerin ne zaman nerede olacağı hiç bir zaman net olarak bilinemez. Bu yüzden "Yangın merdiveni" olmayan her toplu yaşam alanlarının büyük risk altında olduğu bilinmelidir.

Yangın Merdivenleri

Yangın yıllardır insanların hayatını olumsuz etkileyen afetlerden bir tanesidir. İnsanların dikkatsizliği veya başka sebeplerden oluşan bu afet önlenmezse insanları maddi ve manevi büyük yükün altına sokabilmektedir. Yangının çıktığı esnada maddi olarak zarar görsek de manevi olarak kendimizi o sırada kurtarabiliriz. Bu durum yangın merdivenleri ile mümkündür.

Yangın merdiveni herhangi bir afet sırasında insanların içerde mahsur kalıp zarar görmemesi için dışarı çıkabilecekleri araçlardır. Genelde yüksek binalarda, büyük AVM ler de, iş hanlarında kullanıldığı görülür. Türkiye de 1900 lü yıllarda inşaatlarda ve konut yapımında büyük ilerleme oldu. Bu ilerleme konutlar için büyük ihtiyaçları da beraberinde getirdi. Bu ihtiyaçlardan en önemlisi yangın merdivenleridir. Bu merdivenler yangının olduğu esnada itfaiye gelene kadar insan zehirlenmesini önlemek için bir ön tedbirdir. Özellikle kalabalık nüfusuyla dikkat çeken İstanbul yangın merdiveni konusunda binaların yüksek olmasını veya alçak olmasını ayırt etmeden bu konuda sağlam önlemler almalıdır. Gecekondulaşmanın fazla olması, binaların, işyerlerinin iç içe olması en ufak bir olası afetin her yere sıçraması demektir. Bu durumda insan sağlığı gözden kaçırılmamalı İstanbul gibi büyük şehirler yangın merdiveni yönetmeliğine uyarak titiz çalışan yangın merdiveni firmalarından yardım almalıdır. Okullarda iş yerlerinde böyle durumlarda nasıl davranılacağı ve kaçılacağı konusunda tatbikatlar yapılmaktadır. Bugün piyasada yangın merdiveni fiyatı karşılaştırıldığında önünüze birden fazla seçenek çıkmaktadır. Ucuz veya pahalı olmasından ziyade yangın merdiveni özelliğine ve yangın merdiveni imalatında kullanılan dikkat edilmelidir. Yangından veya herhangi bir afetten kaçarken yangın merdiveninin dayanıksızlığı sonucu başka felaketlere yol açmak istemiyorsak bu konuda en iyi firmalardan yardım almalıyız. Yangın merdiveni en yüksek ısılara dayanıklı olmalı, zemine sağlam oturtulmalı, kar ve buzlanma gibi durumlarda önlem alınmalıdır. Yapılan yangın merdivenleri bina boşluklarından uzak tutulmalıdır. Büyük küçük herkese uygun tasarlanmalıdır. Basamak yüksekliği 17,5 cm genişliği ise 25 cm olmalıdır. Sizler de birer inşaat sahibiyseniz bu konuda en iyi firmalardan yardım almalısınız. Binanızın özelliğine göre Z tipi yangın merdiveni, Dairesel yangın merdiveni ve Makaralı yangın merdivenlerinden yararlanabilirsiniz. Yüksek binalarda Z tipi alçak binalarda dairesel yangın merdivenleri kullanılmaktadır.

Yaşanılan alanlar için bu tür önlemlerden asla kaçınmamalıyız.