Yangın Merdivenleri

heading

Yangın Merdivenleri

Yangın merdivenleri, genellikle binaların dışına monte edilen özel bir tür acil çıkış merdivenleridir. Ayrıca yangın merdivenleri bazen binanın gövdesinden ayrı bir şekilde içeriye de monte edilmiş şekilde olabilmektedir. Yangın merdivenleri konusu ülkemizde yönetmeliklerce düzenlenmektedir ve bu yönetmeliği belediyeler ile itfaiye müdürlükleri belirlemektedir. Yangın merdiveninin tarihi 1887 yılına kadar gitmektedir ve günümüzde yapılan bütün binalarda yangın merdiveni yer almaktadır. Bazı eski binalarda ise yangın merdiveni bulunmamaktadır. Bu durum oldukça tehlikelidir.

Yangın merdivenlerine bir kapı aracılığıyla çıkıldığı gibi bazı binalarda pencerelerin altına da monte edilmektedir. Yangın merdivenleri biçimsel olarak dairesel ve Z tipi olarak ikiye ayrılmaktadır: Dairesel merdivenler oldukça kullanışlıdır ve yangın anında kaçış seri bir şekilde gerçekleştirilebilmektedir. Z tipi yangın merdiveni ise düz bir görüntüye sahiptir ve fazla tercih edilmemektedir. Dairesel yangın merdivenleri, Z tipi yangın merdivenlerine oranla daha estetik görünmektedir.

Yangın merdivenlerinde kapı kullanıldığında izinsiz girişleri önlemek için kilit sistemi kullanılmaktadır. Bu kilit sistemi içeriden kolay dışarıdan zor açılır şekilde geliştirilmiştir. Ayrıca bazı gelişmiş yangın kapısı sistemlerinde yangın anında otomatik olarak kilit açılmaktadır. Güvenlik açısından bu tip yangın merdivenleri oldukça avantajlıdır. Yangın merdivenlerinin ismi yangın merdiveni olmasına rağmen sadece yangında değil her türlü tehlikede dışarı ile bağlantı sağlanması açısından önemlidir.

Yangın merdiveni alırken öncelikle belirlenen yönetmeliğe uygun malzeme ile üretilmesine mutlaka dikkat edilmelidir. Yönetmelikçe belirlenen basamak boyu ve ebatları gibi konulara dikkat edilmelidir. Yangın merdiveni montajı dikkatli bir şekilde yapılmalı ve binaya gerekli aparatlar ile mutlaka sabitlenmelidir. Yangın merdivenleri konusunda diğer bir önemli konu ise sektörde tecrübeli olan şirketlerin tercih edilmesidir. Müşteri memnuniyetini ön plana çıkaran şirketler tercih edildiğinde sonuç olumlu olmaktadır.

Yangın merdivenleri konusunda özellikle büyük şehirlerde oldukça fazla alternatif mevcuttur. Binaların yapısına uygun bir şekilde, proje baz alınarak, doğru cepheye monte edilerek yapılan yangın merdivenleri hayat kurtarmaktadır. Aksi durumda faydadan çok zarar vereceği gerçeği unutulmamalıdır. Yangın merdivenleri ve bu merdivenlerin açılacağı yangın kapıları mutlaka binaya uygun renkte ve kaliteli malzeme kullanılarak üretilmelidir.