Yangın Merdivenleri

heading

Yangın Merdivenleri

Yangın merdivenleri çok geniş bir tabir olabilir. Sadece merdiven değil mi diye soranlarda olabilir veya yangın merdivenleri neden bu kadar önemli olsun ki diye soranlar bile olabilir. Yangın merdivenleri bir binada yaşayan birçok kişinin hayatını kurtarabiliyor. Yangın merdivenlerinin en büyük özelliği binanın dışını ve içini, her kattan bağlamasıdır. Dolayısıyla eğer anında dışarıya çıkmak isterseniz, bütün katları inmeden, bulunduğunuz kattan dışarıya çıkabiliyorsunuz. Herhangi bir sorun yaşadığınızı düşünün, yangın olabilir veya başka bir sorun ve binanın en üst katında olduğunuzu düşünün. Dışarıya çıkmak için en alt kata inmeniz gerekiyor veya yangın merdiveni çıkışı varsa, anında bulunduğunuz kattan dışarıya çıkabilirsiniz.

 

Yangın Merdivenlerinin Türleri

 

Yangın merdivenleri sadece iki türden oluşmaktadır. Bir tanesi spiral olarak üretilen yangın merdivenleri olmaktadır ve bir diğeri ise düz, normal merdiven gibi üretilen yangın merdivenleri olmaktadır. Yangın merdivenlerinin en büyük özelliği, binadaki bütün katları dışarıya bağladığı için, her katın mutlaka bir yangın merdiveni çıkışı bulunur. Yangın merdivenleri birçok farklı malzemelerden yapılmaz, sadece ağır demirlerden yapılır. Dolayısıyla yangın merdivenlerine bir fiyat konulurken, spiral veya düz olması için değil, merdivenin ne kadar uzun olacağına, kaç katlı olacağına ve aynı zamanda merdiven üzerinde kaç kişinin emeğinin geçeceğine bakar. Bazıları, sadece merdiven yapılmayacak mı diye sorabilirler, fakat bunlar normal merdivenler değil, özel merdivenler. Yangın merdivenleri hem insanlara yardımcı oluyor, hem de hayat kurtarabiliyor.

 

Yangın Merdivenlerinin Önemi

 

Yangın merdivenleri etrafınıza baktığınızda bütün binalarda bulunmaktadır ya da bulunması gerekiyor. Mimari çizimde bir yangın merdiveni çizilmeden inşaatın başlamaması gerekiyor, çünkü yangın merdivenleri çok önemli ve yeni bir bina yapılacağı zaman, başta bir yangın merdiveninin konulması için projenin çizilmesi gerekiyor. Yangın merdivenlerinin ne kadar önemli olduğunu anlatmak hiçte zor değil. Her binada olması gerekiyor, binada bulunan kişilerin bulundukları kattan dışarıya çıkabilmeleri gerekiyor ve yangın merdivenleri her zaman en sağlam şekilde tasarlanması gerekiyor. Unutmayın ki yangın merdivenleri bir binada hayat kurtarmak açısından çok önemlidir, hatta en önemli konudur. Bu sebeple bir binaya girerken veya yeni bir eve gireceğiniz zaman, binada yangın merdiveninin olup olmadığına dikkat edin.