Yangın Merdivenleri

heading

Yangın Merdivenleri

Günümüzde bina içi güvenlik donanımlarının en önemli unsuru konumundaki yangın merdivenlerinin sadece bir aksesuardan öte, insan hayatını kurtaran en önemli yapılardan birisi olduğunu artık bütün uzmanlar ısrarla ve önemle dile getiriyorlar. Bilindiği gibi ülkemizde belli bir kat yüksekliğinden sonra binalara yangın merdiveni montajı zorunlu bir nitelik taşır. Bunun en önemli sebeplerinden birisi olası bir yangın durumunda, en sağlıklı tahliyeyi gerçekleştirerek, insan hayatını koruyabilmektir. Özellikle yüksek katlı binalarda çıkan yangınlarda, insan hayatına tehdit eden unsur, yangın sonrası ortaya çıkan zehirli gazdır. Bu gaz çok kısa bir süre içerisinde binanın tamamına yayılarak, insan sağlığı için çok büyük bir tehdit taşır. Bu nedenle zaman zaman haberlerde gördüğümüz örneklerinde olduğu gibi, bina içerisinde çıkan yangınlar sonrası can kayıplarının büyük kısmı, çıkan yangının alevinden değil, yangınla beraber ortaya çıkan zehirli gazdan dolayıdır. Ülkemizde ne yazık ki binaların çevresine montajı yapılan yangın merdivenleri, yasal prosedürü yerine getirebilmek adına, kalitesiz malzemelerden ve baştan savma bir şekilde yerine getirilir.

Hep haberlerde gördüğümüz bir facianın bir gün kendi başımıza da gelebileceğini hiç düşünmeyiz. Oysa ki yangın ve benzeri faciaların ortaya çıkması, gün içerisinde birçok farklı sebepten dolayı başımıza gelebilir. Elektrik tesisatındaki bir hata, ocakta unutulmuş bir yemek, yere düşmüş bir sigara veya küçük bir çocuğun elindeki çakmak… Fark edildiği üzere insan hayatını tehdit eden bu tür bir facianın ortaya çıkması için olağanüstü durumlara gerek yok. Günlük hayat içerisinde sıradan bir nedenle böyle bir durumlarla karşı karşıya gelebiliriz. Yangın tehlikesinin nasılsa bizim başımıza gelmez diyerek görmemezlikten gelmek yerine, gerekli önlemleri alarak, böyle bir tehdite karşı kendimizi savunuyor olmak, hiçbir şey kaybettirmez. Yangın gibi tehlikeli ve bir anda oldu bittiye gelen bir kazaya karşı alınabilecek en önemli tedbirlerin başında ise yangın merdiven sistemleri gelir. Binaya doğru ve uzman kişiler tarafından montajı gerçekleştirilen ve kaliteli malzemelerle uzun yıllar sizin ve çevrenizdekilerin hayatını güvence altına alabilecek bir yangın merdiveni, sadece kanunların emretmesi sebebiyle değil, sizin ve etrafınızdakilerin can güvenliği açısından da büyük bir gerekliliktir.

Yangın merdiveni gerekliliği sadece yangın facialarının dışında benzer diğer olaylar için de hayat kurtaran bir nitelik taşıyabilir. Örneğin ülkemizde son yıllarda ortaya çıkan ve yüzlerce çalışanın bulunduğu plazalar, geçtiğimiz yıllarda birtakım terör örgütlerinin hedefi haline gelmişti. Hatırlanacağı gibi İstanbul’daki 2003 saldırıları ve ABD’deki 11 Eylül saldırıları halen zihnimizde acı birer hatıra olarak bulunmakta. Böyle bir durumda da yangın merdiveni gerekliliği ve önemi karşımıza bir kez daha çıkmıştı.

Yangın merdiven tesisatlarının zorunlu olduğu yapılardan bahsetmek gerekirse, 10 ve üzeri katlardan oluşan binalarda, kamuya açık halde çok fazla kişinin birarada bulunduğu en az iki katlı yapılarda veya en az 20 dairenin yaşadığı yapılarda, merdiven kullanımı zorunludur. Bunun nedeni ise 10 ve üzeri katlarda tahliyenin çok çok zor olması, diğer küçük boyutlu yapılarda ise, yapı içerisinde çok fazla kişi olması bu nedenle de tahliyenin zorlaşmasından ötürüdür. Bu kararlar ise alanında uzmanlaşmış kişilerin onlarca yıldır ortaya çıkan faciaları değerlendirerek aldıkları kararlar neticesinde yasa haline gelmiştir. Görüldüğü üzere yangın merdiveni kullanımı tamamen insan odaklı ve insan can güvenliğini temel alan evrensel kurallar olarak karşımıza çıkmaktadır. Sizler de hayati bir öneme sahip olan bu tesisatlara gereken önemi vererek, olası bir facia durumunda kendiniz ve sevdikleriniz hayatını güvence altına alın.